Strona Główna > Dla Inwestorów > Informacje na temat chińskiego prawa gospodarczego > Prawo gospodarcze w Hongkongu > Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej

Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej

< Powrót

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością 

Ta forma prowadzenia działalności umożliwia właścicielowi korzystanie ze wszystkich dostępnych ulg podatkowych i koncesji. Spółka musi posiadać  co najmniej jednego dyrektora  oraz jednego sekretarza. Jeśli firma posiada tylko jednego dyrektor to nie może on jednocześnie pełnić funkcji sekretarza.  Dyrektorem firmy może być osoba nie będąca rezydentem Hongkongu. Jeśli sekretarzem jest osoba fizyczna to powinna ona być mieszkańcem Hongkongu. Jeśli sekretarzem jest osoba prawna to jej siedziba lub miejsce prowadzenia działalności powinny być w Hongkongu. Nie ma wymogu aby akcjonariusze byli mieszkańcami Hongkongu. Jeśli jest tylko jeden udziałowiec to może on pełnić funkcję dyrektora. Siedziba firmy musi znajdować się w Hongkongu. 

W przypadku składania wniosku o wpis do Rejestru Firm przez Internet potwierdzenie rejestracji firmy oraz Świadectwo Rejestracji w Biurze Podatkowym otrzymuje się w ciągu 24 godzin w formie elektronicznej. W przypadku składania wniosku w wersji papierowej czas weryfikacji dokumentów wynosi 4 dni (nie licząc dnia złożenia). Wymagane są następujące dokumenty:
  • formularz  NC1 
  • dokumenty  założycielskie spółki (Memorandum of Association and Articles of Association)
  • zgłoszenie do Biura Podatkowego (IRBR1)
  • Opłata za rejestrację spółki z ograniczona odpowiedzialnością w Rejestrze Firm wynosi 1720HKD (ok. 172 Euro) oraz 1 HKD (ok. 0,1 Euro)  za każde 1000HKD (ok. 100 Euro)* kapitału założycielskiego firmy. Opłata za kapitał założycielski może wynieść maksymalnie 30000HKD (ok. 3000Euro)*. Nie ma ograniczeń co do minimalnej lub maksymalnej wielkości udziałów. 
Oddział firmy zagranicznej

Oddział firmy zagranicznej nie posiada osobowości prawnej. Rozpatrzenie wniosku o wpis do Rejestru Firmy oraz uzyskanie Świadectwa Rejestracji w Biurze Podatkowym zajmuje 14 dni. Wymagane są następujące dokumenty:  
  • formularz N1 (Particulars of a Non-Hong Kong Company)
  • potwierdzone notarialnie tłumaczenie dokumentów założycielskich firmy tj. umowa spółki , statut
  • potwierdzona notarialnie kopia dokumentu potwierdzającego rejestrację firmy wydanego przez odpowiednie władze w miejscu zarejestrowania firmy (wymagane jest kopia w oryginalnym języku oraz w język chiński lub angielskim)
  • potwierdzone notarialnie tłumaczenie najaktualniejszych sprawozdań finansowych zgodnie z wymogami prawa miejsca zarejestrowania firmy, przepisami innych jurysdykcji, w których firma prowadzi działalność lub wymogami giełdy lub innego podobnego organu regulacyjnego w tych jurysdykcjach 
  • zgłoszenie do Biura Podatkowego (IRBR2) 
Opłata za wpis do Rejestru Firm i wydanie stosownego certyfikatu wynosi 1745HKD (ok. 175 Euro)* 

Biuro przedstawicielskie

Jest to przede wszystkich użyteczna forma dla firm które chcą zbadać rynek przed podjęciem jakichś większych inwestycji. Zakres działań, które mogą podejmować biura przedstawicielskie jest ograniczony głównie do promocji i prezentowania oferty firmy oraz kontaktów z potencjalnymi klientami i partnerami. Biura przedstawicielskie nie mogą angażować się w działalność o charakterze dochodowym. Jeśli firm zdecyduje się na zawarcie transakcji, które niosą za sobą skutki prawne forma prawna jej obecności w Hongkongu będzie musiała ulec zmianie. 
*kwoty obowiązujące na dzień 1 kwietnia 2012

Źródło: 
Opracował: Piotr Sierak, Hong Kong Trade Development Council, Warsaw Consultant Office Logo
Kalendarium wydarzeń
   grudzień 2016   
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
Aktualności
Wyślij zapytanie
Newsletter GoChina
Do pobrania
Przydatne informacje
Strategia GoChina
Kontakt

powered by WEB interface


Serwis GoChina wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatność i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij