Strona Główna > Dla Importerów > Import z Chin - poradnik krok po kroku

Import z Chin - poradnik krok po kroku

Według polskich danych, eksport do Chin wyniósł w 2010 roku ok. 1,5 mld USD, a import do Polski 13,6 mld USD. Bilans handlu zagranicznego dla Polski był ujemny i wyniósł 12,1 mld USD.

Duże różnice w statystyce obrotów handlowych wynikają z importu pośredniego pewnych towarów do krajów UE, które statystyki chińskie zaliczają np. eksport do Niemiec, a które potem trafiają do Polski zgodnie z świadectwem pochodzenia jako towary importowane z Chin. Polska jest największym partnerem gospodarczym Chin w Europie Centralnej zarówno pod względem obrotów i importu. Import z Chin do Polski stanowi 3,1% całości chińskiego eksportu do krajów UE. Natomiast eksport z Polski stanowi 1,3% wartości eksportu wszystkich krajów UE do Chin. Udział eksportu do Chin w całości eksportu z Polski wyniósł ok. 1%. Chiny znajdują się na 21 miejscu pod względem wielkości polskiego eksportu.

Natomiast udział importu z Chin w stosunku do całości importu do Polski wyniósł 9,41%, co stawia Chiny na 2 miejscu pod względem wysokości importu do Polski. Pod względem wysokości ujemnego salda Chiny zajmują 1 miejsce wśród wszystkich partnerów handlowych Polski.

Podobnie jak rok wcześniej, ponad połowę importu do Polski stanowią wyroby przemysłu elektromaszynowego. Do ważnych grup towarowych należą też wyroby przemysłu lekkiego oraz wyroby metalurgiczne. Na liście najważniejszych towarów w polskim imporcie z Chin czołowe miejsca zajmują wyroby przemysłu elektronicznego i urządzenia dla telekomunikacji.

Według tych samych danych, w polskim eksporcie największy udział mają wyroby metalurgiczne oraz wyroby przemysłu elektromaszynowego i chemicznego. Trzy wymienione grupy stanowią łącznie ponad 73% eksportu z Polski. Na liście najważniejszych towarów w naszym eksporcie do Chin pierwsze miejsce zajmuje miedź. Ważne miejsce zajmują produkty chemiczne oraz maszyny specjalistyczne. Według danych chińskich, w polskim eksporcie do Chin dominują trzy grupy towarowe: metale nieszlachetne, produkty przemysłu chemicznego oraz maszyny i urządzenia. Udział pozostałych grup towarowych jest stosunkowo niewielki.

W imporcie z Chin dominowały wyroby przemysłu elektromaszynowego. Ważnymi grupami towarowymi są również wyroby metalurgiczne i włókiennicze.Logo
Kalendarium wydarzeń
   wrzesień 2014   
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
       
Aktualności
Wyślij zapytanie
Dyżury ekspertów
Newsletter GoChina
Do pobrania
Przydatne informacje
Strategia Go China
Kontakt

powered by WEB interface


Serwis GoChina wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatność i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij