Strona Główna > Dla Eksporterów > Eksport z Polski - poradnik krok po kroku > To musisz wiedzieć

To musisz wiedzieć

< Powrót

Czy w najbliższych latach przechodzień w Szanghaju będzie mógł zobaczyć na półkach polskie towary?

Zamiast wstępu – smutna konkluzja. Wiele firm, które próbowały sprzedawać swoje towary w czasach, gdy Chiny otwierały się na świat, poniosło handlową porażkę. Europa to od wielu lat kontynent konsumpcyjnych społeczeństw, podczas, gdy pierwsze lata ekonomicznych zmian w Chinach stworzyły z tego państwa fabrykę świata zatrudniającą tanią siłę roboczą. Na społeczeństwo chińskie świat spoglądał jak na dalekowschodnich producentów i eksporterów, a nie konsumentów. Obywatel Chin głównie produkował, a nie kupował. Ten stan rzeczy dość szybko odchodzi w przeszłość, szczególnie na Wschodnim Wybrzeżu Chin. Powstaje coraz więcej firm prywatnych, wielu mieszkańców z terenów wiejskich przeniosło się do miasta, podniosło kwalifikacje i poziom dochodów, w rodzinach coraz powszechniej pracuje oboje małżonków, a polityka „jednego dziecka” powoduje, iż rosnące przychody mogą być kierowane na inne cele niż utrzymanie tradycyjnej w przeszłości wielodzietnej rodziny. W licznych chińskich miastach tworzy się klasa średnia dodając do „produkcyjnego profilu kraju” istotny element konsumpcyjny. To jedna z istotnych transformacji społecznych Chin, a jednocześnie szansa i wyzwanie dla dostawców towarów i usług rynkowych.

Te procesy wzmaga również wprowadzona m.in. jako antidotum na zjawiska kryzysowe, polityka administracji obliczona na wzmocnienie konsumpcji wewnętrznej (co w istotny sposób ma zmniejszyć negatywne skutki spadku eksportu). Chińczycy, ze względu na wieloletni niedostatek i związaną z tym konieczność finansowej zapobiegliwości, wciąż są społeczeństwem, które ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników oszczędności. Wydawaniu pieniędzy nie sprzyja również słabo rozwinięty system ubezpieczeń zdrowotnych i emerytalnych. Zwiększenie sprzedaży towarów i usług na rynku wewnętrznym (których część będzie pochodziła z importu) powinno również zmniejszyć deficyt w wymianie handlowej Chin ze światem. Dotychczas, mimo corocznego wzrostu sprzedaży detalicznej na poziomie 12%, poziom wydatków jest niższy od statystycznego wzrostu dochodów, co wskazuje, że tendencja do oszczędzania jest wciąż w chińskim społeczeństwie bardzo zakorzeniona.

Perspektywy wzrostu konsumpcji są jednak bardzo realne. Poza wzrostem dochodu ludności, istotnym powodem jest fakt przystąpienia w 2001 roku Chin do Światowej Organizacji Handlu, co pociąga za sobą zobowiązania kraju co do liberalizacji reguł i wymogów dotyczących dostępu do rynku dla zagranicznych eksporterów.

Fakt, że chińskie społeczeństwo było dotychczas „producentem a nie konsumentem” powoduje, iż słabo rozwinięty jest system finansowo – organizacyjny decydujący o jakości i zasięgu sprzedaży detalicznej. Mimo coraz istotniejszej roli takich sieci jak Wal – Mart. Carrefour, Metro czy Tesco, większość towarów sprzedawanych jest za pośrednictwem małych sklepików, które nie gwarantują utrzymania standardu oferowanych towarów. Od paru lat rozwija się w Chinach sieć niewielkich sklepów oferujących niezbędne towary (tzw. „convenience stores”) a wiodącym podmiotem w tym segmencie jest Shanghai Bailian Group. Wciąż niewielka liczba Chińczyków używa kart kredytowych, udoskonalenia wymaga również system kredytowania zakupów.

Z pewnością intensywny marketing znanych światowych sieci, jak też relatywnie duża otwartość mieszkańców Szanghaju czy Pekinu przyczyniają się do zmiany tradycyjnego modelu konsumpcji. Dla potwierdzenia tych słów warto podać przykład rozwoju sieci kawiarni firmy Starbucks, w kraju, w którym przez wieki kawy nigdy się nie piło. Chińczycy zaakceptowali również ideę sieci barów fast food „KFC” czy „McDonalds’”, mimo, że od wieków wiadomo, że w Chinach na spożywanie posiłków trzeba mieć czas. W diecie chińskiej nie było miejsca na mleko i sery, obecnie szereg dostawców m.in. z Europy wprowadza do chińskiego menu „żółty ser”.

Obecny profil klasy średniej to ludzie, którzy poprawili swój status materialny w ostatnich latach. Jak wszędzie na świecie, również i w Chinach”nuworysz” przywiązuje sporą wagę do marki kupowanego towaru. Produkt służy konkretnym funkcjom plus jednej dodatkowej – wywołaniu uznania bądź zazdrości u sąsiadów lub kolegów z pracy. Z pewnością w mentalności chińskich konsumentów zakorzeniony jest pogląd, iż osiągnięty sukces musi mieć swój materialny wymiar, to podnosi prestiż i dodaje „twarzy”. Obecne zmiany w chińskim społeczeństwie i wzrost tendencji konsumpcyjnych sprzyjają głównie firmom, które oferują towary markowe lub kojarzone z istotnymi wydarzeniami kulturalnymi bądź znanymi i powszechnie szanowanymi osobistościami. Takimi osobami kojarzonymi z Polską, są Fryderyk Chopin i Maria Curie Skłodowska. Nowa klasa średnia nie wyzbyła się do końca swojej finansowej zapobiegliwości i tendencji do oszczędności, stąd konsumenci prezentują na rynku często dość sprzeczne oczekiwania, by kupić markowy towar za stosunkowo niską cenę. W efekcie część firm produkuje podróbki towarów markowych dostawców łamiąc jakiekolwiek zasady ochrony własności intelektualnej, ponadto coraz intensywniej kreują własne marki producenci chińscy (np. w branży odzieżowej, elektronicznej czy AGD), co jest nowym elementem na rynku.

W zgodnej opinii przedsiębiorców działających w ChRL, przy całej atrakcyjności tego rynku rozpoczęcie sprzedaży nie jest sprawą prostą. Z wyżej opisanych względów, Chiny są postrzegane jako jeden z największych i najbardziej perspektywicznych rynków świata. W praktyce okazuje się jednak, iż wejście na rynek chiński jest często przedsięwzięciem trudnym, czasochłonnym i bardzo kosztownym. Bariery w dostępie do rynku chińskiego nie wynikają jedynie z różnic kulturowych, językowych, czy też z odmienności systemu prawnego bądź specyfiki działalności gospodarczej.

Z punktu widzenia polskiego eksportera najistotniejsze bariery w dostępie do rynku chińskiego to:

 1. Bariery taryfowe:
  • Postanowienia umowy ChRL z Organizacją Światowego Handlu nakładają na Chiny obowiązek stopniowej obniżki ceł. W praktyce nadal w odniesieniu do szeregu towarów stawki celne są wysokie. Dotyczy to części towarów rynkowych, w tym artykułów spożywczych.
 2. Bariery pozataryfowe:
  • Ograniczona transparentność systemu i często zmieniające się przepisy prawne (występują np. różnice w interpretacji przepisów w różnych instytucjach i regionach Chin, jak też trudności z weryfikowaniem wiarygodności potencjalnych partnerów chińskich i ich standingu),
  • Rozbudowana i mało efektywna biurokracja,
  • Szereg wymogów ograniczających import typu licencje importowe, kontyngenty celne, certyfikacja.
  • Procedury dopuszczenia do obrotu i certyfikacja artykułów rolno – spożywczych,
  • Słaba ochrona własności intelektualnej,
  • Wymogi co do oznakowania towarów i ich opakowania,
  • Czasochłonne procedury zakładania firm w ChRL.

W/w bariery są szczególnie uciążliwe dla małych i średnich firm, których ograniczone zdolności finansowe nie pozwalają na realizację przewlekłych procedur biurokratycznych na rynku chińskim.

  Pisząc o utrudnieniach w dostępie do rynku, warto pamiętać, iż w prowadzeniu działalności w Chinach jednym z głównych wyznaczników jest determinacja. Mimo wspomnianych utrudnień, które są dość typowe dla kraju rozwijającego się, szereg firm np. z Europy Zachodniej zdobyło poważną pozycję na rynku. Podsumowując uwagi o tendencjach na rynku artykułów konsumpcyjnych Chin najważniejszym wnioskiem jest pewnik, iż sprzedaż detaliczna będzie w tym kraju w najbliższych latach rosła, tym bardziej, iż od pewnego czasu zagadnienie to stało się priorytetowym elementem polityki rządu.

  Wymieńmy branże, w których z pewnością nastąpi szczególnie szybki wzrost sprzedaży w Chinach, z uwzględnieniem wyrobów luksusowych/markowych:

  • artykuły spożywcze,
  • kosmetyki, farmaceutyki,
  • elektronika,
  • odzież,
  • artykuły wyposażenia wnętrz,
  • usługi – turystyka

   Chiny, ze swoim zróżnicowaniem gospodarczym, nie mogą być traktowane jako jeden rynek. Dla firm rozpoczynających sprzedaż, szczególnie towarów rynkowych, istotne jest określenie miejsca (prowincji), gdzie podejmują one wysiłki marketingowe.

   Tendencje odnośnie konsumpcji dotyczą głównie Chin Wschodnich i Południowych. Pamiętajmy również, iż odpowiedni potencjał finansowy i otwartość na nowe trendy mody i wzorce konsumpcyjne prezentują głównie obywatele dużych skupisk miejskich w kategorii wiekowej 30 – 45 lat. Ze względu na fakt, iż rozwój rynku wewnętrznego Chin jest wciąż we wczesnej fazie, zatem na etapie koniecznego badania rynku mogą wystąpić problemy z uzyskaniem odpowiednich danych statystycznych. Poza chińskim rocznikiem statystycznym, coraz częściej można jednakże skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm, którym warto zlecić opracowanie analizy branżowej. Promując artykuły rynkowe trzeba, mimo postępującej westernizacji, uwzględnić czynnik kulturowy chińskich konsumentów, co ma wpływ na różny w stosunku do Europejczyków odbiór kampanii reklamowych. Z tego względu firmy planujące szersze wejście na rynek zlecają przygotowanie kampanii reklamowych lokalnym podmiotom znającym specyfikę upodobań, gustów i wartości konsumentów z poszczególnych regionów Chin.

   Dla zebrania odpowiednich doświadczeń, jak i wybrania sprawdzonego partnera warto rozważyć konieczność założenia na początek biura przedstawicielskiego („Representative Office”). Mimo szczegółowych badań rynku i rzetelnej oceny własnych szans, wiele działań zagranicznych firm zależy od sprawności, pozycji rynkowej i powiązań (guanxi) lokalnego partnera. Na zakończenie podkreślmy ponownie, iż w Chinach sukces odnosi polityka małych kroków, zatem należy skoncentrować się na wejściu na rynek w jednym mieście bądź prowincji, a w przypadku odniesionego sukcesu w sprzedaży – próbować przenieść go w inne regiony Chin.

   Źródło: Przewodnik rynkowy dla przedsiębiorców_Delta Rzeki Jangcy_WPHI Szanghaj_2010

   Więcej informacji w raporcie Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur (IBRKK) pt. „Bariery dla polskiego eksportu do Chin Kontynentalnych”.

       Logo
   Kalendarium wydarzeń
      grudzień 2016   
   Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1234
   567891011
   12131415161718
   19202122232425
   262728293031 
          
   Aktualności
   Wyślij zapytanie
   Newsletter GoChina
   Do pobrania
   Przydatne informacje
   Strategia GoChina
   Kontakt

   powered by WEB interface


   Serwis GoChina wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
   Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
   Akceptuję politykę prywatność i wykorzystywania plików cookies w serwisie
   zamknij